Технически спецификации на интерфейсите
за свързване на крайните електронни съобщителни устройства
към мрежата на „Аполо Нет” ЕООД
1.Обхват
Този документ, съгласно ETSI EG 201 730-1 и ETSI EG 201 730-4, определя техническите характеристики и спецификации на интерфейса за свързване на крайните електронни съобщителни устройства на клиентите към мрежата на „Аполо Нет” EООД. При промени в интерфейсите, този документ ще бъде своевременно допълван и актуализиран.
4.1. Ethernet интерфейс (10/100 Base-T и ethernet конектор RJ45) – служи за присъединяване на потребителското устрой-ство ползващо интернет към хибридната оптично коаксиална мрежа на „Аполо Нет” ЕООД Ethernet интерфейсът покрива група мрежови приложения, която се основава на стандартизирания мрежов стандарт, дефиниран в IEEE 802.3 и публикуван от Institute of Electronic and Engineers (IEEE). Физическият интерфейс отговаря на стандартите IEEE 802.3j (10Base-T) и IEEE 802.3u (100 Base-TX). Физическият интерфейс използва конектор отговарящ на стандарта TIA/EIA-568-B.Протоколите от второ ниво на OSI отговарят на стандартите: Ethernet Version 2, IEEE 802.3, IEEE 802.2, IEEE 802.1q, IEEE 802.1p.Протоколите от трето ниво на OSI отговарят на стандартите: Internet Protocol Version 4 (IPv4) дефиниран в IETF RFC 791.
4.2. RF интерфейс за достъп до ТВ услуги – служи за присъединяване на потребителското устройство за достъп до те-левизионни услуги чрез хибридната оптично коаксиална мрежа на „Аполо Нет” ЕООД.Достъп до цифрови телевизионни услуги се осъществява с помощта на стандарт за цифрова телевизия върху кабел DVB-C. При него се осъществява предаване на MPEG-2 и MPEG-4 цифрови видео/аудио потоци, използвайки QAM модулация и кодиране на каналите.Физическото свързване към хибридната оптично коаксиална мрежа на „Аполо Нет” ЕООД се осъществява с помо-щта на конектор тип IEC 169-2 Male и коаксиален кабел RG-6/U. Външният проводник на коаксиалния кабел трябва да бъде свързан към заземителната мрежа (електрическа земя) в двата края на мрежата. Директното свързване на външните проводници на коаксиалните кабели към заземителната мрежа може да породи протичането на изравнителни токове през конекторите включително и входните вериги на потребителското или фирменото оборудване, поради разлика в потенциалите на различните заземителни мрежи. В резултат на това е възможно да се появят грешки и дори повреди в оборудването. За предотвратяване на този проблем е необходимо използването на DC изолация между външния проводник и свързващата мрежа при приемния интерфейс. Мето-дът на DC изолация не трябва да нарушава електромагнитната съвместимост на оборудването и на цялата инсталация. Прилагат се препоръки ITU-T К.27, К.35, К.40 и К.41
За напътствия относно стандарти и технически спецификации за радио и телекомуникационно терминално оборудване (R&TTE) във връзка с изискванията на директива 1999/5/EC може да се използва следния документ: ETSI EG 201 450 V1.1.1 (2000-09)